Виховання домашньої тварини — цікавий і водночас відповідальний досвід. Задача власників котиків — забезпечити улюбленцям найвищу якість життя. На різних етапах потреби пухнастиків відрізняються. Розглянемо, що потрібно мурчикам для збереження здоров’я у будь-якому віці.
Скільки в середньому живуть котики?
Здорові домашні улюбленці легко досягають віку у 20 років та живуть навіть довше. Проте реальна тривалість життя залежить від багатьох факторів, і в першу чергу — від навколишнього середовища. Так, у домашніх кішок менше ризиків і проблем у порівнянні з вуличними. Породисті пухнастики можуть жити менше за представників змішаних порід. Серед факторів, які впливають на вік:
- порода;
- генетика;
- доступ до прісної води;
- дієта;
- контроль ваги;
- наявність щеплень;
- стерилізація або кастрація;
- стрес;
- проживання (на вулиці або в приміщенні);
- здоров’я порожнини рота;
- соціалізація;
- доступ до ветеринарної допомоги.
Вдома чи на вулиці?
Цілком логічно, що домашні улюбленці живуть довше, адже вони перебувають у контрольованому безпечному середовищі та менше наражаються на травми. Вони отримують регулярне медичне обстеження та рідше вступають у бійки (або взагалі не вступають, якщо живуть одні).
У котів, що живуть на вулиці або мають можливість вільно гуляти, теж досить щасливе життя. Проте варто враховувати, що їх середня тривалість життя буде коротшою через численні небезпеки: природних хижаків, дорожній рух, екстремальні погодні умови та хвороби.
Етапи життя кішок: як доглядати за здоров’ям улюбленців
Кожні декілька років у пухнастиків починається новий життєвий етап, який передбачає особливі потреби у догляді. Розглянемо детальніше кожен з них.
Кошенята (0-6 місяців)
Улюбленець на цьому етапі найбільше наповнений енергією. Він швидко розвивається фізично. У цьому віці прорізуються зуби. Кошенята багато граються й активно вивчають світ. Дуже важливо забезпечити організм пухнастика необхідними поживними речовинами та зробити профілактичні щеплення.
Важлива й соціалізація: потрібно спілкуватись з кошеням та скеровувати його на позитивну поведінку. Важливим етапом є привчання до лотка. У малюків має бути багато іграшок, які дозволять направити вируючу енергію в правильне русло.
Молоді коти (7 місяців – 2 роки)
Поведінкою вони вже менш схожі на кошенят, проте зберігають грайливість та високу активність. Ріст на цьому етапі сповільнюється, але активується цікавість та дослідницька поведінка. Людям дуже важливо зміцнювати соціальні зв’язки та встановлювати правила поведінки вдома. Коли котику виповнюється два роки, за людськими мірками це молода сформована 24-річна людина.
Дорослі коти (3 – 6 років)
Це розквіт фізичних можливостей улюбленців. Вони поводяться як дорослі та виконують внутрішні правила будинку (якщо люди привчили їх на ранніх етапах). Важливо не забувати про регулярні профілактичні ветеринарні огляди та щеплення. Треба дотримуватись збалансованої дієти, заохочувати активність і не допускати ожиріння.
Зрілі коти (7 – 10 років)
У них з’являються ледь помітні ознаки старіння: невелике зниження активності та зміна текстури хутра. У цей період дуже важливо стежити за здоров’ям суглобів — це одна з найперших проблем, яка з’являється з віковими змінами. У менш рухливих котиків можуть проявлятися ранні ознаки артриту. Саме тому важливо ввести до раціону корм лікувальний Hill’s Prescription Diet j/d для котів догляд за суглобами з куркою: збалансований склад зменшує ризики та навіть подовжує період високої активності улюбленців. Додатково важливо захищати котиків від ожиріння.
Похилий вік (11 14 років)
У цей період ознаки старіння стають ще більш помітними. Рухливість мінімальна, і з’являються перші проблеми зі здоров’ям. Профілактичні візити до ветеринара повинні стати рутиною. У центрі уваги — догляд за ротовою порожниною. Треба буде чистити зуби котиків, навіть якщо до цього це не доводилось робити. Можливо, доведеться перейти на спеціальний корм для літніх тварин. Дуже важливо створити улюбленцю комфортні умови та безпечний простір. Треба ставитись до нього, як до кошеняти, та берегти від всіляких ризиків.
Старі котики (15+ років)
Старіння стає очевидним, і проблеми зі шкірою, суглобами та іншими системами вже явні. Дуже важливо продовжувати регулярні профілактичні огляди у ветеринара та своєчасно помічати будь-які зміни у поведінці чи фізичному стані. Виконання рекомендацій ветеринара — обов’язкове. Лише це дозволить зберегти високу якість життя улюбленця.
Запобігання ожирінню, постійний ветеринарний догляд, збалансоване харчування дуже важливі для збереження котячого здоров’я. Не менш важливо забезпечувати когнітивний розвиток за допомогою різноманітних драбинок, дряпок та іграшок. Значення має й соціальний контакт: котиків треба якомога частіше обіймати, пестити, спілкуватись з ними.