Коли вірус реплікується, тобто відтворює копії самого себе, він іноді трохи змінюється. Ці зміни називаються мутаціями. Зрозуміло, чим більше віруси циркулюють, тим більше вони змінюються. Ці зміни іноді можуть призводити до появи варіанта вірусу, який краще пристосований до довкілля порівняно з вихідним вірусом. Про еволюцію коронавірусу розказує кандидат медичних наук Надія Рудницька, пульмонолог клініки «Вільне дихання».
Мутації вірусу
Деякі віруси змінюються швидко, інші – повільніше. SARS-CoV-2, вірус, що спричинив COVID-19, змінюється повільніше, ніж інші віруси, такі як ВІЛ або віруси грипу. Частково це можна пояснити внутрішнім механізмом корекції вірусу, який здатний навіть виправляти помилки, що трапляються під час відтворення копій самого себе. Науковці продовжують вивчати цей механізм, щоб краще зрозуміти, як саме він працює.
Чи варто турбуватися у зв’язку зі зміною SARS-CoV-2?
Зміна вірусів є нормальним явищем, але вона може мати важливі наслідки, і тому вчені уважно стежать за цим процесом. На сьогодні в усьому світі виявлено сотні варіантів вірусу SARS-CoV-2. З початку пандемії ВООЗ уважно стежать за ними.
Більшість змін практично не впливають на властивості вірусу. Водночас в залежності від того, в якому генетичному матеріалі вірусу відбулися зміни, вони можуть вплинути на його властивості, як-от механізм передавання вірусу (наприклад, він може поширюватися швидше) або ступінь тяжкості захворювання, яке він викликає (наприклад, він може викликати важче захворювання).
Що робить ВООЗ для відстеження та розуміння змін у SARS-CoV-2?
Дослідницькі групи встановили послідовності SARS-CoV-2 і надали ці дані в публічні бази даних. ВООЗ рекомендує всім країнам, за можливості, активізувати зусилля з визначення вірусів SARS-CoV-2 та обмінюватися даними про послідовності на міжнародному рівні, щоб допомогти вживати заходів у відповідь.
Як змінюється SARS-CoV-2, коли він інфікує тварин, і які це має наслідки?
SARS-CoV-2 поширювався головним чином від людини людині, але є свідчення передачі вірусу між людиною і тваринами. Результати тестування деяких тварин, таких як норки, собаки, домашні кішки, леви, тигри та єнотоподібні собаки, після контакту з інфікованими людьми були позитивними на SARS-CoV-2. Було помічено, що варіанти вірусу в норок здатні передаватися назад людині під час тісних контактів із тваринами.
Подальші дослідження здійснюються для того, щоб краще зрозуміти, чи можуть надалі викликати різні варіанти вірусу стійку передачу інфекції серед людей і чи можуть вони мати негативний вплив на заходи протидії.
З огляду на це, варто не забувати про профілактику сезонних ГРВІ, вчасну вакцинацію проти грипу. Адже ризик появи небезпечнішого варіанта, який може спричинити різке збільшення кількості важких випадків захворювання, як і раніше, зберігається.